گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری بررسی رفلکس­های عصبی

 گزارش کار:

آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری

موضوع :

بررسی رفلکس­های عصبی  

   زمان :

دوشنبه 10/7/92 ساعت 15:15

تهیه کننده :

حامد اقازاده

 

 

 

تئوری آزمایش :

رفلکس­ها واکنش­های غیر ارادی بدن در مقابل محرک­ها هستند. زمانی که یک پیام عصبی با پیغام خطر از اعصاب محیطی به سمت اعصاب مرکزی حرکت کند، پاسخ به محرک با اولویت انجام می­شود، به نحوی که بدن قبل از رسیدن به مغز و از طریق نخاع و گاهی بصل النخاع به این گونه محرک­ها پاسخ می­دهد. فلسفه وجود این گونه پاسخ­ها کاهش از شدت خسارت است که برای بدن بسیار حیاتی می­باشد. مثلاً در هنگام احساس حرارت زیاد در دست رفلکسی عصبی باعث عقب کشیدن سریع دست می­شود تا از شدت سوختگی جلوگیری کند.

سرعت این رفلکس­ها به شرایط روحی و جسمی بستگی دارد. برای مثال اگر فرد عصبی باشد سرعت این پاسخ­ها بیشتر می­شود. در نتیجه می­توان با بررسی این رفلکس­ها به شرایط عصبی و روحی بیمار نیز پی برد.

رفلکس­ها انواع مختلفی دارند که ما دو نوع کششی و نوری را در این آزمایش مشاهده می­کنیم.

شرح آزمایش :

اولین رفلکسی که مورد بررسی قرار گرفت، رفلکس زردپی زیر زانو بود. این رباط استخوان کشک را به استخوان درشت­نی ساق پا متصل می­کند. از همکار درخواست کردیم که روی صندلی (یا میز کار بسته به قد) بنشیند، به نحوی که پاها کاملاً آویزان و آزاد قرار گیرد. سپس با دست استخوان کشک را لمس کرده و محل زردپی زیر کشک را یافتیم و با چکش مخصوص به آرامی به زردپی ضربه زدیم.

 

 

 

 

 

 

مشاهده شد که پا به سمت جلو پرتاب می­شود و این عمل کاملاً غیر ارادی می­باشد و این رفلکس از نوع کشش است.

دومین رفلکس، مربوط به زردپی عضله سه سر بازو بود. این رباط عضله سه سر بازرو(جلوی بازو) را به استخوان درشت نی ساعد متصل می­کند. برای بررسی از همکار خواستیم که دست خود را به نحوی نگه دارد که بازو در امتداد شانه قرار گیرد و از آرنج به سمت پایین خم شود. سپس با دست استخوان آرنج را لمس کردیم و زردپی که از آرنج به سمت پشت بازو قرار دارد را لمس کرده و با چکش مخصوص به آرامی به آن ضربه زدیم.

 

مشاهده شد که ساعد دست به سمت بالا حرکت می­کند. این رفلکس هم از نوع کششی است.

 

 

سومین رفلکس، مربوط به زردپی عضله دو سر بازوست. از همکار خواستیم که دست خود را در حالتی راحت به نحوی قرار دهد که ساعد و بازو زاویه­ای تقریباً 90 درجه نسبت به هم داشته باشند. سپس در خم داخلی آرنج و متمایل به سمت بازو زردپی را لمس کردیم و انگشت شصت را روی محل زردپی قرار دادیم و به آرامی با چکش مخصوص رو شصت خود ضربه وارد کردیم.

 

مشاهده شد که ساعد حرکتی جزئی به سمت بازو داشت که این رفلکس نیز از نوع کششی می­باشد.

 

 

آخرین رفلکسی که مورد بررسی قرار گرفت از نوع نوری و مربوط به مردمک چشم بود. چراغ قوه را روشن کرده و به سمت چشم همکار گرفتیم.

مشاهده شد که مردمک چشم بدون ارادهء فرد تنگ شد. این رفلکس از نوع نوری است و در صورتی که به تاباندن نور ادامه ندهیم پس از مدتی مردمک باردیگر باز می­شود.

   


/ 0 نظر / 376 بازدید